Stadsdelsnämnder 
Angered Norra Hisingen
Askim-Frölunda-Högsbo Västra Göteborg
Centrum Västra Hisingen
Lundby Örgryte-Härlanda
Majorna-Linné Östra Göteborg
Kommunens bolag
AB Göteborgslokaler Göteborgs Spårvägar Trafikantservice AB
AB Långedrag Göteborgs Stads Bostads AB (Bostadsbolaget)
Arendal Förvaltning 2 AB Göteborgs Stads Data AB (vilande)
Arendal Förvaltning AB Göteborgs Stads Parkerings AB (Parkeringsbolaget)
Arendal Holding AB Göteborgs Stads Upphandlings AB (Upphandlingsbolaget)
Boplats Göteborg AB Göteborgs Stadsteater AB
Bostads AB Poseidon Göteborgs Tekniska College AB
BRG, Business Region Göteborg AB Higab
Bygga Hem i Göteborg AB Hotell Liseberg Heden AB
Cityflygplatsen i Göteborg AB Idrott & Kulturcentrum Scandinavium AB
EH Backa Fastighets AB Johanneberg Science Park AB
Eriksbergs Förvaltnings AB Kommunleasing i Göteborg AB
Falbygden Energi AB Kulturfastigheter i Göteborg AB
Falbygden Energi Nät AB Lidköping Biogas AB
Familjebostäder i Göteborg AB Lindholmen Science Park AB
Fastighets AB Fribordet Lindholmspiren 1 AB
Fastighets AB Navet Lindholmspiren Alfa AB
Fastighets AB Parkgatan Lindholmspiren Beta AB
Fastighets AB Rantorget Liseberg AB
Fastighets AB Sannegården 734:1 Liseberg Restaurant AB
Fjärrvärme Frölunda AB Lisebergs Gäst AB
Framtiden Housing Finance No.6 AB (publ) Norra Älvstranden Bostäder AB
Framtiden Multi-Family Housing Finance No.4 AB (publ) Norra Älvstranden Service AB
Framtiden Public Housing Finance No.5 AB (publ) Norra Älvstranden Utveckling AB
Framtiden Residential Housing Finance No. 3 AB (publ) Port Holding AB
Fripoint AB Port Operation AB
Försäkrings AB Göta Lejon Renova AB
Förvaltnings AB Framtiden Rya Nabbe Depå AB
GoBiGas AB Rysåsens Fastighets AB
Got Event AB Sannegården Bostäder AB
Grefab Scandinavian Distripoint AB
Gryaab Scanport Insurance Ltd
Gårdstensbostäder AB Skandia Car AB
Göta Re S.A Skandia Container Terminal AB
Göteborg & Co Kommunintressent AB Skandiahamnen AB (vilande)
Göteborg Energi AB Skövde Biogas AB
Göteborg Energi Backa AB Störningsjouren AB
Göteborg Energi Din El AB Sävsjö Biogas AB
Göteborg Energi Gasnät AB Södra Älvstranden Utveckling AB
Göteborg Energi GothNet AB Sörred Energi AB
Göteborg Energi Nät AB Torphuset Fastighets AB
Göteborgs Egnahemsaktiebolag (Egnahemsbolaget) Trafik AB Göteborg - Särö
Göteborgs Frihamn AB Utveckling Nordost AB
Göteborgs Gatuaktiebolag (Gatubolaget) Västenergi AB
Göteborgs Hamn AB Västra Sannegården Fastighets AB
Göteborgs Kommunala Förvaltnings AB Älvsborg Ro/ro AB
Göteborgs Spårvägar AB Älvstranden Gullbergsvass AB
Göteborgs Spårvägar Buss AB Älvstranden Utveckling AB
Göteborgs Spårvägar Spårvagn AB  
Stiftelser och fonder
Apotekaren Fredrik Mossbergs donation Stiftelsen Dalheimers donation
August Krügers fond Stiftelsen Ernst Hanssons donationsfond och Stiftelsen Amelie Barks donationsfond
August Ringnérs stipendiefond Stiftelsen Grosshandlare Axel H Ågrens Donationsfond
Broströmska stiftelsen Stiftelsen Göteborgs Högre Samskola
Emily Wijks stiftelse Stiftelsen Göteborgs Maritima Centrum
GöteborgsOperans Byggnadsfond Stiftelsen Göteborgs Sjukhem, Å-hemmet och Otium
Ingeborg och Knut J:son Mark Stiftelse Stiftelsen Göteborgs Sjöfartshotell
Jubileumsstiftelsen Göteborg 350 år Stiftelsen Göteborgs Stads Teaterfond
Julius Lindströms stiftelse Stiftelsen Göteborgs Studentbostäder (SGS)
Olof och Caroline Wijks stiftelse Stiftelsen Haralds Minne
Osbeckska fonden Stiftelsen J C E Nolleroths donationsfond
Pauvres Honteux Stiftelsen Karl och Annie Leons minnesfond
Pensionsinrättningen för Åldersstigne eller Sjuklige Tjänare Stiftelsen Louise Ekmans donationsfond till behövande sjuka
Per och Alma Olssons fond Stiftelsen Olof och Caroline Wijks fond
Robert Dicksons stiftelse Stiftelsen Praktiska Hushållsskolans donationsfonder
Robert och Martina Kjellströms, född Svanfeldt, stiftelse Stiftelsen Renströmska fonden
Samfond för barn med särskilda behov (VI) Stiftelsen Sjömanskyrkan i Göteborgs stift
Sparbanksstiftelsen Första Stiftelsen Skogssällskapet
Stiftelsen Barnkulturhus med tema Alfons Åberg Stiftelsen Svenska Mässans Huvudmannaråd
Stiftelsen Broströmska sjukhemmets donationer Stiftelsen Wilhelm Röhss donationsfond
Stiftelsen Carlanderska Sjukhuset Söderborgska m fl stiftelser
Stiftelsen Chalmers Teknikpark Tycho och Thilda Lindeqvists donationsfonder
Stiftelsen Clasefonden Wahlqvist-Andahls stiftelse
Stiftelsen Dahlin-Ekströmska fonden  
Facknämnder
Arkivnämnden för Västra Götalandsregionen och Göteborgs stad Nämnden för Konsument- och Medborgarservice
Byggnadsnämnden Park- och naturnämnden
Fastighetsnämnden Social resursnämnd
Färdtjänstnämnden Stadsrevisionen
Idrotts- och föreningsnämnden Stadsrevisionen, revisorskollegium
Kretslopps- och vattennämnden Trafiknämnden
Kulturnämnden Utbildningsnämnden
Lokalnämnden Valnämnden
Miljönämnden Vuxenutbildningsnämnden
Nämnden för Intraservice Överförmyndarnämnden
   
Regionnämnder
Beredningen för hållbar utveckling (regionstyrelsen) Styrelsen för beställd primärvård
Beredningen för forskning och utveckling(regionstyrelsen) Styrelsen för Billströmska folkhögskolan
Fastighetsnämnden Styrelsen för Dalslands folkhögskola
Folkhälsokommittén Styrelsen för Film i Väst AB
Hälso- och sjukvårdsnämnderna Styrelsen för Fristads folkhögskola
Hälso- och sjukvårdsutskottet (regionstyrelsen) Styrelsen för Grebbestads folkhögskola
Internationella beredningen(regionstyrelsen) Styrelsen för Göteborgs botaniska trädgård
Kommittén för rättighetsfrågor Styrelsen för Göteborgs folkhögskola
Kollektivtrafiknämnden Styrelsen för Göteborgsoperan AB
Kulturnämnden Styrelsen för Göteborgs Symfoniker AB
Miljönämnden Styrelsen för Habilitering & Hälsa
Nämnden för Hälsan och Stressmedicin Styrelsen för Kultur i Väst
Patientnämnderna Styrelsen för Kungälvs sjukhus och Frölunda Specialistsjukhus
Personalutskottet (regionstyrelsen) Styrelsen för naturbruksgymnasierna
Primärvårdsstyrelsen Styrelsen för NU-sjukvården
Regionfullmäktige Styrelsen för Regionteater Väst
Regionstyrelsen Styrelsen för Sahlgrenska International Care AB
Regionutvecklingsnämnden Styrelsen för Sahlgrenska Universitetssjukhuset
Revisorerna Styrelsen för Skaraborgs Sjukhus
Samverkansnämnden Styrelsen för Södra Älvsborgs Sjukhus
Servicenämnden Styrelsen för Vara folkhögskola
Styrelsen för Agnesbergs folkhögskola Styrelsen för Västarvet
Styrelsen för Alingsås lasarett Styrelsen för Västsvenska Turistrådet AB
Styrelsen för Angereds Närsjukhus Styrelsen för Västtrafik
Styrelsen för ALMI Företagspartner Väst AB Tandvårdsstyrelsen